Provence

7.7.2022

4. den - Levandulové pole, Cascade de Sillans, Saint Tropez, pláž Pampelone

Hned po snídě vyrážíme zpět na místo činu a dobře děláme, nikdo tu není. Děláme pár záběrů z drona, tisíc záběrů ze země a ne, nechce se mi pryč. Ale musíme pokračovat.

Levandulové pole

Jedeme směr Saint Tropez a po cestě zastavujeme na vodopády Cascade de Sillans. Všeobecně je téměř všude problém zaparkovat dodávku/karavan, ve Francii mají samý zákazový značky, výškové omezení apod. Takže počítejte vždy s časem navíc při hledání parkingu vhodného pro vašeho obytňáčka. U těchto vodopádů je parking téměř hned u stezky, ale s karavanem musíte trošku dál do města. Nicméně je to asi 10 minut ke stezce, která vás asi po 15 minutách dovede ke krásným vodopádům. Vstup se neplatí, jen je škoda, že se na ně můžete podívat pouze z vyhlídky, nesmí se k nim a už vůbec ne do nich.

A teď už nás čeká Saint Tropez, město proslavené především četnickou sérií s legendárním Louis de Funesem a v současnosti oblíbené především celosvětovou smetánkou, která sem jezdí na dovolenou, nakupovat do luxusních butiků nebo kotvit svou jachtu. A opět problém s parkingem. Je jedno centrální parkoviště kousek od přístavu, ale bohužel max do výšky 2,2 m, což se nás netýká. Zkoušíme něco hledat v mobilu, ale je to zoufalství. Tak kroužíme, až si všimneme v jedné z ulic o trošku dál, že jsou tam zaparkované dodávky, tak tam tu naší taky parkujeme. A ještě zdarma, no snad nám nepřijde nějaká pokutka.

Saint Tropez

Vyrážíme prozkoumat město - první zastavení je samozřejmě u slavné četnické stanice, která je zrekonstruovaná a je v ní udělané muzeum. Vstupné je 5 €/osoba, exhibice se rozkládá ve třech podlažích a netýká se jen četníků, ale i herečky Brigitte Bardot, která Saint Tropez také proslavila. Prohlídku bych asi příště vynechala, moc nás nezaujala, ale věříme, že pro milovníky Četníků, je určitě příjemnou povinností.

Nicméně co nás zaujalo velmi a především mě, byl místní tradiční dezert, který jsme si koupili ve zdejší pekárně - tarte tropezziane, neboli koláč ze Sainz-Tropez je místní lahůdka z nadýchaného těsta a spousta našlehaného krému s příchutí pomerančové vody (vzhledově se podobá pražskému koláči). Určitě stojí za to ho vyzkoušet! My si ho vychutnávali při pohledu na zdejší přístav, kde se to hemží luxusními auty a jachtami. Procházíme se po promenádě, jdeme na vyhlídku na konci přístavu, pak se touláme bočními uličkami, až přicházíme na hlavní náměstí staré části - Place des Lices, kde naše návštěva tohoto ikonického města končí.

Četnická stanice v Saint Tropez

Socha Louis de Funese

Výborná tarte tropezziane

Odtud se jedeme smočit na nedalekou pláž Plage de Pampelonne, kde na přilehlém parkovišti mohou parkovat i obytňáky a parking od 17:00 je zdarma! Pláž je to dlouhá, ale žádný zázrak a množství lidí a party hudba z přilehlých barů tomu nepřidává. My radši opuštěné pláže bez lidí. To se nám tu asi nepodaří najít. Jedeme hledat spot na spaní. Máme nějaké vytipované, jsou sice hodinu cesty, ale zas to ráno budeme mít blízko k dalším cílům. Po půl hodině jízdy potkáváme pod stromy velký camping karavanů, tak si řekneme, že to je dobrej spot, i když není nikde zaznamenán. Vjíždíme tam a vidíme spoustu moderních karavanů, nejnovější auta. Říkáme si, že to je asi nějaký luxusnější camping. Vyhlídneme si místo. Jenže když na něj dojedeme, přijde nějaký vysoký mladík a blbě čumí. Říkáme mu "hello" a on dělá divný ksichty. Pak přijde nějaký další a začne s námi komunikovat anglicky. Že tam nemůžeme spát, že je to gypsy camping. Tak se s Markem na sebe podíváme, že teda asi vezmeme zpátečku. Radši. On nás začne přesvědčovat, že na jednu noc je to ok, ať klidně zůstaneme. Ale my už jsme rozhodnutý, že pojedeme na ten náš vyhlídnutý spot. Jenže ani tam nakonec neskončíme a platíme si kemp Camping les Janets za 17 €. Je to oblast vzniku požáru, tak si nemůžeme hodit grilčo, ale jen uvařit na povoleném plynovém sporáku. I tak je večeře opět výborná.