Černá Hora

8.7.2020

6. den - Jaz Beach, Njeguši, Lovćen NP - Njegošovo Mauzoleum, Kotor

Hned po ránu jsme vyrazili na Jaz Beach, u které se nachází neplacené parkoviště v aleji stromů. Pláž vypadala velmi živě, byla lemovaná restauracemi a bylo zde i velké vyžití pro děti včetně vodních nafukovacích hradů, půjčoven vodních plavidel apod. Poté jsme zamířili směr městečko Kotor, ale po cestě nás ještě čekalo několik zastávek.

První bylo městečko Njeguši nacházející se na okraji národního parku Lovćen, které je proslavené výrobou výborného černohorského pršutu. Dočetli jsme se, že je silnice lemovaná stánky se skvělou sušenou šunkou, místními sýry, rakijou či medem a že za poslední roky se stalo turisticky velmi navštěvovaným. Jaké bylo naše zklamání, když jsme do městečka dorazili a všechny stánky podél cesty byly naprosto opuštěné. Horko těžko jsme našli obchůdek, kde jsme si pršut mohli zakoupit a restauraci, kde jsme ho mohli ochutnat. Naštěstí jsme našli v “centru” restauraci Santa Montagna, která má skvělé majitele a ochutnáte opravdu božský pršut. Hned jsme si tam několik balíčků koupili a mimo to i med a olivy. Doporučujeme!!!

Kotorský záliv

Národní Park Lovćen se tyčí nad Kotorským zálivem a nachází se v něm hora, podle které byla země Černá Hora pojmenovaná. Nejvíce navštěvovaným místem parku je jednoznačně Njegošovo mauzoleum a právě sem vedly naše další kroky. Mauzoleum, uvnitř kterého se nachází hrobka největšího černohorského hrdiny, bylo vystavené mezi roky 1970 a 1974 a nachází se na druhé nejvyšší hoře národního parku - Jezerski vrh (1657 m). Ke vchodu vede 461 schodů a za vstup zaplatíte 3 €/osoba. Z vrchu je nádherný výhled na okolní kopce, stejně tak jako po všech silnicích v parku, odkud se vám naskytnou krásné výhledy na Kotorský záliv.

Jezerski vrh - Njegošovo mauzoleum

A teď už se přesouváme do městečka Kotor, které je jakýmsi středověkým bludištěm plným muzeí, kostelů, náměstíček s kavárnami a restauracemi. Jedná se o půvabné město, které vás okamžitě vtáhne svou atmosférou. Kotor byl dříve součástí římské provincie Dalmácie a za svou dnešní podobu vděčí především čtyřsetleté benátské správě. Nejzajímavějšími místy ve městě je Mořská brána, Městské hradby, z kterých jsou krásné výhledy na město, katedrála sv. Trifona, ale není ani nutné chodit cíleně po památkách, stačí se jen toulat městečkem a všechny zajímavosti postupně potkáte. Auto můžete zanechat na placeném parkingu, který se nachází pouze přes most od vstupu do opevněného Starého města.

Městečko Kotor

Kotor - Katedrála sv. Trifona

Kotor - Mořská brána

Kotor - uličky ve starém městě

Jelikož se už schylovalo k večeru, museli jsme najít místo, kde přenocujeme. Bohužel kolem zálivu není moc míst, kde spát na divoko, tudíž jsme zajeli do na první pohled opuštěného kempu - Autokamp Dule, kde nebyla žádná recepce, pouze záchody a sprchy a asi další dva kempaři. Kemp se nacházel hned na pobřeží s molem a vstupem do vody, krásné místo! Trochu jsme si mysleli, že bude kemp zadarmo, ale asi 15 minut po našem příjezdu přijelo auto s paní, která od nás vybrala peníze za přenocování - 15 €. Rozdělali jsme si gril, dali si šumivé víno z vinařství Plantaže a užili si krásný pohled na záliv.