Bali
9.11.2019
9.11.2019
Ráno klasicky výběr z palačinek nebo toustů s marmeládou a jde se na to. Doufáme, že po včerejšku budeme mít trošku lepší den. Výšlap na Mount Batur jsme nakonec úplně zavrhli, a tak máme dnes na všechno více času. Hned v 8:00 už parkujeme u chrámu Taman Tirta Gangga. Tento další z řady vodních chrámů je proslulý svými “plovoucími” chodníčky v jedné z jeho nádrží, které jsou plné obrovských kaprů Koi a lotosových květů. Najdete tu také krásnou 11 patrovou fontánu. Vstupné vás vyjde na 40 000 IDR/osoba (64 Kč) + parkovné 2 000 IDR (3 Kč).
! TIP - před vstupem do chrámu si můžete v krámku koupit krmení pro kapříky, jedno balení vás vyjde na 2 000 IDR (3 Kč). Kapry tak můžete snadno nalákat na krásnou fotku na “plovoucích” chodníčcích !
Chrám Taman Tirta Gangga
Chrám Taman Tirta Gangga
Plynule se přesouváme do dalšího chrámu Tirta Empul, ve kterém se nachází posvátný pramen, objevený v roce 962. Místní věří, že má pramen kouzelnou moc, proto se k němu občas stojí i několikahodinové fronty. Pramen probublává do velkého průzračného jezírka, odkud pak chrliči prýští do koupacího bazénku. Dle průvodce by do chrámu měl být placený vstup, my jsme však nenašli žádný ticket office, ani nás nikdo nekontroloval u vstupu. Jediné co musíte mít, je sarong, který lze bezplatně zapůjčit před vstupem. Tento chrám nás nijak neoslovil, není ani příliš hezký a pokud nejste věřící, nemá pro vás jeho návštěva větší smysl.
Vzhledem k naší krátké návštěvě v chrámu Tirta Empul jsme taky jednou napřed v našem denním plánu, a tak můžeme navštívit krásné místo Bali Pulina, kde se vyrábí jedna z nejdražších káv na světě - Luwak Coffee. Už při příjezdu jsme mile překvapeni, neplatí se zde vstupné a u vchodu se nás hned ujme milý chlapík, který nám udělá zajímavou prohlídku a podrobný popis výroby této jedinečné kávy. Vysvětlí nám, že káva Luwak pochází z těch nejlepších kávových bobů, které projdou zažívacím traktem zvířete Cibetky, která stráví pouze dužinu kávového zrna a zbytek, jak se říká u nás, vys***. Z těchto “bobků” jsou pak vyjmuta zrnka, která jsou posléze upražena. Kávová zrna mají specifickou vůni (opravdu voní hezky, ale už tak hezky nechutná, alespoň nám, možná je to na nás až moc nóbl :-)). V místní restauraci dostaneme zdarma vzorek 10 místních čajů a káv na ochutnání. My si k tomu ještě přikoupíme šálek originální kávy Luwak a výbornou čokoládovou zmrzlinu v kokosu. Po krátkém relaxu ještě zajdeme nakoupit několik káv, které nám při ochutnávce chutnali, do místního obchodu. Jen s těžkým srdcem odcházíme, Bali Pulina je opravdu kouzelné místo.
Bali Pulina
Bali Pulina
Obtěžkáni balíkama kávy se vydáme do Tegallalangu, kde se ubytujeme v nádherném resortu Uma Caming Villas. Pokud sníte opravdu o nádherném téměř soukromém ubytování jako z katalogu, najdete ho zde. Krásné dřevěné vilky zasazené mezi rýžovými poli. Přijdeme si tu jako v ráji a jsme rádi, že jsme na ubytování dorazili brzo odpoledne, dnes si ho opravdu užijeme. Předtím ale ještě v Tegallalangu navštívíme další nádherné rýžové terasy. Zde se neplatí žádné vstupné, tyto terasy jsou o hodně menší než byly ty v Jatiluwih a o dost více turistické.
Resort Uma Caming Villas
Kája se zde konečně zhoupne na obří houpačce, kterou se nám nakonec podaří usmlouvat na 100 000 IDR (160 Kč) za asi 10 minut houpání. Fotek a videí máme požehnaně, dokonce i při jednom takovém videu se Káje podařilo zapadnout OPĚT do bahna mezi rýžová políčka :-D, tentokrát se jí na pomoc vydalo místní komando dětí. Na odbahnění Káji chudáci vyplýtvaly několik flašek vody, tak jsme je za jejich ochotu odměnili několika desetitisíci.
Dnešní povedený den jsme zakončili ve warungu Umah Bali, kde nám naservírovali výborný Satay s peanut sauce (Mařík pak o něm básnil celý zbytek dovolené :-)). Opět jsme si pošmákli za pár šušňů. Warung určitě doporučujeme.
Rýžové terasy Tegallalang
Houpačka v rýžových terasách Tegallalang