Západ USA
18.4. - 10.5. 2019
18.4. - 10.5. 2019
ÚVOD
Jak že jsme se vůbec rozhodli vyrazit? Na rodinné návštěvě nám Maříkův brácha s manželkou ukazovali fotky ze své cesty po západním pobřeží USA a my jsme si řekli, že to rozhodně musíme vidět taky.
Jelikož se nejde na takový trip vydat na týden, musíme najít vhodný termín a samozřejmě ty správné parťáky. S Maříkem jsme zalovili v ověřených řadách a získali pro svou cestu Miru s Fílou, naše nejlepší kamarády, s kterými jsme už navíc byli před dvěma lety ve Vietnamu.
Nakonec jsme se shodli na termínu kolem Velikonoc. Vloni to totiž hezky vyšlo, Velikonoce byly až na konci dubna a pak hned následovaly květnové svátky, takže pro nás ideální termín s co nejméně dny dovolené a zároveň nejlepší roční období k návštěvě národních parků západu USA.
PŘÍPRAVA CESTY
Když jsme si tento trip vymysleli, netušili jsme, jak náročné jsou přípravy, proto rozhodně doporučujeme s nimi začít co nejdříve, klidně i třičtvrtě roku před samotnou cestou. Letenky jsme kupovali už v červenci 2018, tedy necelý rok před cestou (od rakouského přepravce Austrian Airlines, přímý let z Vídně do Los Angeles, s 23 kg zavazadlem za cca 11 300 Kč) a hned začali plánovat, co všechno musíme navštívit a neminout. Brzy jsme přišli na to, že je toho tolik, že i tři týdny jsou málo. Po několika společných meetingách musely přijít redukce vzdálenějších míst, až z toho vzešel finální itinerář. Jakmile jsme měli jasno o trase cesty, další důležitou věcí je rozmyslet si, jak cestu chcete pojmout.
My, jako vždy, klademe důraz na co nejmenší náklady tedy lowcost, což pro nás znamená spaní ve stanech a vaření si v kempech (viz článek kempy USA). Pozor, kempy se skoro všechny musí rezervovat hodně dopředu (klidně i rok nebo půlrok) a jsou velmi brzy vyprodané, většinou tam zbývá pár spotů pro first-come, ale rozhodně na to nespoléhejte. My dělali rezervace cca půl roku dopředu a i tak jsme se do některých kempů nedostali. V takovém případě doporučujeme levnější motely, případně pokud vám nevadí spaní na “punk“, tak doporučujeme stáhnout aplikaci „Park4night“, kde naleznete kempy, přírodní parkovací spoty či možná parkoviště na přespání. Všeobecně rozhodně nedoporučujeme spoléhat na to, že si najdete ubytování na místě. Za prvé bývá v sezoně vše dost obsazené a za druhé na hodně místech není signál (ani pro americké SIMky), tudíž se nemůžete spolehnout na hledání na internetu.
Posledním neméně důležitým bodem je včas rezervovat auto, protože bez něj se na západě USA nehnete. Dle doporučení jsme vybrali americkou autopůjčovnu Alamo a přidali si veškerá nabízená připojištění - pro takto dlouhý trip doporučujeme určitě plné krytí škod a asistenci, pro případ, že vám auto někde kiksne. Protože, když se vám to stane v místě, kde nic nejezdí a civilizace je daleko, tak se bez ní neobejdete respektive obejdete, ale zaplatíte nekřesťanské peníze navíc. Také určitě doporučujeme si půjčit auto lepší kategorie než té nejnižší. Přeci jen v autě strávíte hodně času při přejezdech, budete s sebou mít hodně věcí a pohodlí v autě pro vás bude určitě prioritou. My jsme si nakonec vybrali krásného oranžového Nissana X-Trail, kterého jsme si po celou dobu cesty nemohli vynachválit, už jen proto, že oranžová byla všude vidět jako první :-). Auto nás vyšlo na 20 dní za cca 36 tisíc pro 4 osoby.