Mexiko
3.1.2022
3.1.2022
Dnes nás čekalo to, kvůli čemu sem jezdí převážná většina turistů, a sice jeden z novodobých divů světa - Chichén Itzá. Největší a nejlépe zachovaný pyramidový komplex v Mexiku obývaný mezi lety 400 - 1250 n.l. prvně Mayi, později Toltéky. Místo bylo objeveno archeology po několika stovkách let, kdy mayské město zarůstalo džunglí, až v roce 1850. Dominantou je bezpochyby Kukulcánova pyramida, na jejíž vrchol vede z každé strany 91 schodů a celý chrám stojí ještě na jednom schodu, což dohromady dává 365 jako je počet dnů slunečního roku.
Dalšími zajímavými místy v areálu jsou Templo de los Guerreros nebo El Observatorio o Caracol. Z Valladolidu to do Chichén Itzá trvá asi 45 minut a doporučujeme vyrazit opravdu velmi brzy! Areál i pokladny otevírají v 8:00, tudíž je ideální tu být na cca půl až třičtvrtě na osm. Nejenže fronta nebude tak velká, ale v pohodě zaparkujete a i se dostanete dovnitř. Dle nových regulí je omezený počet lidí za den 3000.
! TIP - pokud nechcete čekat frontu na lístky, můžete si na internetu dopředu koupit lístek skip the line za 57 $ !
Chichén Itzá
Chichén Itzá
Parkovat se dá hned u vstupu do areálu za 80 Mex$/auto. Pokud přijedete později, budete muset parkovat podél hlavní silnice, odkud se ke vstupu trochu projdete. Vstupné je 538 Mex$/osoba a zahrnuje federální taxu 85 Mex$, kterou je možné platit pouze v hotovosti. Zbylou část ceny můžete zaplatit i kartou. U vchodu rovněž nabízí své služby místní průvodci, takže pokud se chcete o pozůstatkách mayského města více dozvědět, můžete si na místě nějakého domluvit.
Před vstupem probíhá bezpečností kontrola (kvůli covidu i měření teploty), u které uvidíte cedule, které zakazují vnášení určitých věcí jako je stativ, jídlo či pití. Nás normálně pustili a vyndat jsme nic nemuseli. Ale kdyžtak jsou tam k dispozici i uzamykatelné skříňky. Stejně tak jsou tam toalety a stánky s pitím a jídlem, které najdete pak i v areálu.
Prohlídka areálu nám trvala cca 3 hodiny, je to rozlehlý a moc krásný areál, nevynecháváme ani jedinou památku. Akorát ho trošku hyzdí spousty stánkařů prodávající suvenýry, rukodělné výrobky apod. Což o to, věcičky mají opravdu krásné, ale spíš bych je umístila před vchod než do samotného areálu, dost kazí zdejší atmosféru. Stejně tak miliardy lidí, které už tu při našem odjezdu jsou. Prostě hlavní rada zní, jet sem brzy ráno.
Btw. Třetí den bez peněz :D resp. nevyměněný, pouze z bankáče.
El Observatorio o Caracol
Templo de los Guerreros
Různé stánky v areálu Chichén Itzá
Z Chichén Itzá jsme pokračovali do koloniálního městečka Izamal, kterému se říká žluté město, jelikož dominanta města klášter San Antonio de Padua je celý žlutý a stejně tak okolní uličky. Dali jsme si oběd na místním mercado (trhu) - výborné tacos a empanadas a šli si projít klášter, jehož stavba byla započata v roce 1553 a dokončena o 8 let později. Byl postaven z kamenů pocházejících z mayských pyramid, které Španělé rozebrali.
! TIP - doporučujeme jíst na tržištích, v každém větším městečku se nějaké nalézá. Nejenže je zde jídlo podstatně levnější, ale především chutnější a více nasajete místní atmosféru !
Klášter San Antonio de Padua
Mérida - Casa de Montejo
Po ubytování jsme vyrazili na prohlídku města a na hledání banky na výměnu dolarů. Banku jsme našli, ale prý dolary nesměňují, je to jejich politika. Super! Naštěstí jsme narazili na nějakou neofiko směnárnu s ne úplně výhodným kurzem, ale zoufalost nás přemohla a aspoň něco jsme vyměnili.
Naše trasa po městě byla následující:
Hlavní náměstí Zócalo nebo také Plaza de Armas - nachází se na místě někdejšího mayského chrámu, je obklopeno zajímavými budovami
Palacio del Gobierno - nádherný palác dnes hostí radnici a je možné ho zdarma navštívit - přístupné je nádvoří či sál s malbami, odkud je rovněž hezký výhled na náměstí
Museo Fernando García Ponce
Palacio Municipal - v tomto paláci sídlí městská správa
Casa de Montejo - panský dům založený roku 1542, dnes sídlo banky
Katedrála San Ildefonso - ze 16. stol. postavená z opracovaných kamenů pocházejících ze zničených mayských budov
Mercado Lucas de Gálvez - tržiště, na kterém seženete ovoce, zeleninu, ale i typické mexické jídlo
Park Santa Lucía
Paseo de Montejo - tato široká, stromy osazená třída obklopená honosnými rezidencemi, obchody a restauracemi byla vybudována po vzoru pařížské Champs-Elysées
Palacio Municipal
Palacio del Gobierno
Na večeři jsme dle aplikace Foursquare (mimochodem ji velmi doporučujeme nainstalovat - najdete v ní tipy na jídlo i aktivity všude po světě) vyrazili do Truck Chef, velmi dobře hodnoceného foodtrucku na okraji Méridy s venkovním posezením a s nejlepšími burgery, co jsme za poslední dobu měli. Burgery včetně hranolek se pohybují od 100 - 130 Mex$. Jediné mínus je, že je to opravdu na kraji Méridy a jinak než autem, nebo možná místní městskou dopravou, se sem nedostanete.
Po jídle jsme se ještě vrátili na hlavní náměstí, kde bývá každý večer kulturní program. Každý den v týdnu je něco jiného, my zde byli v pondělí a zrovna byla Vaqueria Night - folklorní tance doprovázené orchestrem. Program je vždy od 21:00 - 22:00. Asi je možné koupit si na představení lístek a sedět hned u toho, protože jinak je ta akce oplocená, ale i za hrazením je vidět i slyšet hezky.